Laparoskopia - Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego

lekarze specjaliści > Laparoskopia > Laparoskopia - Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego

Specjaliści Radzą

Laparoskopia - Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia laparoskopowa) jest zabiegiem operacyjnym, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. To, czy istnieje konieczność wykonania tej operacji, ustala się indywidualnie w stosunku do każdego Pacjenta - samo stwierdzenie kamieni (złogów) w pęcherzyku nie jest wystarczającym powodem do przeprowadzenia operacji.
Zabieg polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się w nim kamieniami. Dzięki nowoczesnej technice nie ma potrzeby rozległego rozcinania powłok brzusznych, a sam zabieg przeprowadza się przy pomocy instrumentów prowadzonych do wnętrz brzucha przez 3 lub 4 niewielkie nacięcia (5-10 mm). Zabieg trwa od 30 minut do 1,5 godziny, w zależności od stopnia zawansowania choroby. Stosowany jest m.in. tzw. nóż ultradĄwiękowy, który zmniejsza do minimum uszkodzenia tkanek i zapobiega utracie krwi. Całość operacji jest dokumentowana zapisem video. Po zabiegu pozostawia się zawsze cienki dren plastykowy wyprowadzony na zewnątrz. Dren jest zazwyczaj usuwany w 1 lub 2 dniu po operacji. Po wyciągnięciu drenu i powrocie do normalnego odżywiania Pacjent może opuścić klinikę.
Zdjęcie szwów ma miejsce zwykle między 7 a 10 dniem po zabiegu. Zaleca się powrót do pełnej aktywności fizycznej i normalnej diety po 2 tygodniach od operacji. W niektórych przypadkach (około 2%) warunki miejscowe i zaawansowanie choroby uniemożliwiają wykonanie tej operacji sposobem laparoskopowym. Zawsze wtedy, gdy kontynuowanie operacji techniką laparoskopową może stać się niebezpieczne dla pacjenta, zespół chirurgiczny podejmuje decyzję o tradycyjnym otwarciu brzucha i wykonaniu zabiegu w sposób konwencjonalny. Podejmując decyzję o zgodzie na zabieg laparoskopowy należy pamiętać o takiej ewentualności - niestety, chirurg nie może tej decyzji na bieżąco konsultować z Pacjentem. Tak, więc, decyzja o operacji laparoskopowej jest rozumiana przez nas również jako zgoda na dokonanie otwarcia brzucha w sposób tradycyjny - o ile zajdzie taka konieczność.

Zobacz więcej >>

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl