Laparoskopia - Laparoskopia - operacje pęcherzyka żółciowego

MEDserwis.pl > Laparoskopia >Laparoskopia - operacje pęcherzyka żółciowego

Laparoskopia - operacje pęcherzyka żółciowego

Co to jest pęcherzyk żółciowy i kamica pęcherzyka żółciowego?
Pęcherzyk żółciowy
to narząd leżący poniżej prawego płata wątroby, służący do magazynowania i zagęszczania żółci - gęstego płynu produkowanego przez wątrobę, niezbędnego w procesie prawidłowego trawienia pokarmów.
Kamica pęcherzyka żółciowego to powszechne schorzenie powstające w wyniku tworzenia się /polegające na tworzeniu się złogów tzw. kamieni w pęcherzyku żółciowym. Kamienie żółciowe przemieszczając się, blokując dostęp do szyjki lub przewodów żółciowych wywołują ataki bólowe i stany zapalne.
Objawy i dolegliwości towarzyszące kamicy pęcherzyka żółciowego to:
- nagłe bóle brzucha o charakterze kolkowym - od niewielkich dolegliwości bólowych zlokalizowanych w nadbrzuszu, często promieniujących od prawego podżebrza do pleców, do bardzo silnych bólów związanych z zapaleniem otrzewnej,
- ataki kolki połączone z nudnościami lub wymiotami, uczucie pełności w żołądku oraz objawy niestrawności i podwyższona temperatura.
Ataki kolki brzusznej często występują w kilka godzin po spożyciu tłustych posiłków lub w wyniku silnie stresujących i emocjonujących sytuacji.
Silne bóle brzucha połączone z wystąpieniem gorączki i żółtaczki będące objawami ostrego zapalenia dróg żółciowych wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej na ostrym dyżurze.
U około 40% chorych kamica przebiega bezobjawowo i jedynie badanie USG brzucha może wykryć obecność złogów w pęcherzyku żółciowym.
Bóle są silne, mają charakter kolkowy i zazwyczaj występują nagle. Zlokalizowane są w nadbrzuszu po prawej stronie. Bardzo charakterystycznym objawem jest promieniowanie bólu od prawego podżebrza do pleców. Ból jest zazwyczaj na tyle dokuczliwy, że zmusza chorego do zgłoszenia się po pomoc medyczną, a w przypadku zdiagnozowania zapalenia otrzewnej do operacji chirurgicznej na ostrym dyżurze.

Kto jest narażony na zachorowanie
Kamica pęcherzyka żółciowego rozwija się u około 20-30% osób dorosłych, a zachorowalność wyraźnie wzrasta z wiekiem. Najbardziej narażone są osoby:
- otyłe,
- spożywające alkohol w nadmiernych ilościach,
- przyjmujące doustne leki antykoncepcyjne,
- spożywające pokarmy tłuste, z małą ilością błonnika,
- cierpiące na inne choroby, takie jak: choroba wieńcowa, marskość wątroby, zaburzenia funkcji jelita cienkiego,
- u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania na kamicę żółciową,
- u których wystąpiła gwałtowna utrata masy ciała,
- kobiety z dużą liczbą przebytych ciąż.
Procedury operacyjne
Podstawowym i decydującym badaniem diagnozującym kamicę pęcherzyka jest ultrasonografia brzucha. Jeżeli charakterystyczne dolegliwości bólowe zostaną potwierdzone poprzez badanie USG, lekarz po wnikliwym przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta powinien zaproponować zabieg operacyjny.
Standardem leczenia objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z zalegającymi złogami. Zabieg najczęściej wykonuje się metodą laparoskopową bez tradycyjnego otwierania brzucha. Za pomocą mikronarzędzi i kamery wprowadzonych do jamy brzusznej przez niewielkie otwory, obserwując cały przebieg operacji na monitorze usuwa się pęcherzyk żółciowy, a następnie wyjmuje się go z brzucha przez jeden z otworów.
Dzięki metodzie laparoskopowej pooperacyjne dolegliwości bólowe jak i ślady po nacięciach na powłokach brzusznych są nieporównywalnie mniejsze niż po tradycyjnych operacjach. Zwykle już następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do domu i dalsze leczenie poza szpitalem.
Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji.
Operacja pęcherzyka żółciowego ma na celu usunięcie miejsca powstawania kamieni żółciowych i wyeliminowanie możliwości powstania niebezpiecznych powikłań.
Przewlekła kamica żółciowa może być przyczyną rozwoju raka pęcherzyka żółciowego.
Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV.
Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny).
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Czas trwania operacji to około 2 h. Po operacji pacjent pozostaje zwykle jeden dzień w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki, a następnie może udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4906 [cc_f] => 627 )